American Zettler AZ984-1C-12DR
Part No.:
AZ984-1C-12DR
Datasheet:
AZ984-1C-12DR.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
Shipping
AZ984-1C-12DR Specifications
Series:
AZ984
Coil Current:
110.1 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
40VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.2 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
4 ms
Release Time:
1.5 ms
Features:
280-ISO, Resistor
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C