American Zettler AZ9841-1C-24D
Part No.:
AZ9841-1C-24D
Datasheet:
AZ9841-1C-24D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Shipping
AZ9841-1C-24D Specifications
Coil Current:
55 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
14.4 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
280-ISO
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C