American Zettler AZ983-1C-24D
Part No.:
AZ983-1C-24D
Datasheet:
AZ983-1C-24D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 24V
Shipping
AZ983-1C-24D Specifications
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C