American Zettler AZ983-1C-12DER
Part No.:
AZ983-1C-12DER
Datasheet:
AZ983-1C-12DER.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 12V
Shipping
AZ983-1C-12DER Specifications
Coil Current:
150 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Sealed - Epoxy
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C