American Zettler AZ983-1A-12D
Part No.:
AZ983-1A-12D
Datasheet:
AZ983-1A-12D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 12V
Shipping
AZ983-1A-12D Specifications
Series:
AZ983
Coil Current:
150 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C