American Zettler AZ9831-1A-24D
Part No.:
AZ9831-1A-24D
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
AZ9831-1A-24D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 24V
Shipping
AZ9831-1A-24D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ9831
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
79.2 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
70 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
3.6 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C