American Zettler AZ980-1C-12DDE
Part No.:
AZ980-1C-12DDE
Datasheet:
AZ980-1C-12DDE.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 12V
Shipping
AZ980-1C-12DDE Specifications
Series:
AZ980
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
30VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Release Time:
5 ms
Features:
Diode, SUPER-ISO, Sealed - Epoxy
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C