American Zettler AZ980-1A-12DD
Part No.:
AZ980-1A-12DD
Datasheet:
AZ980-1A-12DD.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 12V
Shipping
AZ980-1A-12DD Specifications
Series:
AZ980
Packaging:
Box
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
30VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Release Time:
5 ms
Features:
Diode, SUPER-ISO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C