American Zettler AZ9801-1A-24DHER
Part No.:
AZ9801-1A-24DHER
Datasheet:
AZ9801-1A-24DHER.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 24V
Shipping
AZ9801-1A-24DHER Specifications
Series:
AZ9801
Coil Current:
83.3 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
70 A
Switching Voltage:
50VDC - Max
Must Operate Voltage:
14.4 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
10 ms
Features:
Resistor, SUPER-ISO, Sealed - Epoxy
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C