American Zettler AZ9801-1A-24D
Part No.:
AZ9801-1A-24D
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
AZ9801-1A-24D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 24V
Shipping
AZ9801-1A-24D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ9801
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
70 A
Switching Voltage:
50VDC - Max
Must Operate Voltage:
14.4 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
7 ms
Features:
SUPER-ISO
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C