American Zettler AZ9801-1A-12DR
Part No.:
AZ9801-1A-12DR
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
AZ9801-1A-12DR.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V
Shipping
AZ9801-1A-12DR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ9801
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
70 A
Switching Voltage:
50VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.2 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
7 ms
Features:
Resistor, SUPER-ISO
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C