American Zettler AZ979-1A-12DC1
Part No.:
AZ979-1A-12DC1
Datasheet:
AZ979-1A-12DC1.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 12V
Shipping
AZ979-1A-12DC1 Specifications
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
30VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
SUPER-ISO w/ Steel Mounting Bracket
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C