American Zettler AZ979-1A-12D
Part No.:
AZ979-1A-12D
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
AZ979-1A-12D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 12V
Shipping
AZ979-1A-12D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ979
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
30VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
SUPER-ISO w/ Plastic Mounting Bracket
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C