American Zettler AZ977-1C-24D
Part No.:
AZ977-1C-24D
Datasheet:
AZ977-1C-24D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V
Shipping
AZ977-1C-24D Specifications
Coil Current:
62.5 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
150VDC - Max
Must Operate Voltage:
14.4 VDC
Must Release Voltage:
2 VDC
Features:
MICRO-ISO
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C