American Zettler AZ9741-1C-24D
Part No.:
AZ9741-1C-24D
Datasheet:
AZ9741-1C-24D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Shipping
AZ9741-1C-24D Specifications
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C