American Zettler AZ9741-1A-24DE
Part No.:
AZ9741-1A-24DE
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
AZ9741-1A-24DE.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V
Shipping
AZ9741-1A-24DE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ9741
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Sealed - Epoxy
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C