American Zettler AZ9731-1C-24DC4
Part No.:
AZ9731-1C-24DC4
Datasheet:
AZ9731-1C-24DC4.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Shipping
AZ9731-1C-24DC4 Specifications
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
3.6 VDC
Features:
MINI-ISO, Shrouded w/ Steel Bracket Sealed - Epoxy
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C