American Zettler AZ9731-1C-12DC3ED2
Part No.:
AZ9731-1C-12DC3ED2
Datasheet:
AZ9731-1C-12DC3ED2.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Shipping
AZ9731-1C-12DC3ED2 Specifications
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.8 VDC
Features:
Diode, MINI-ISO, Sealed - Epoxy
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C