American Zettler AZ9731-1A-48DC2D1
Part No.:
AZ9731-1A-48DC2D1
Datasheet:
AZ9731-1A-48DC2D1.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 48V
Shipping
AZ9731-1A-48DC2D1 Specifications
Coil Current:
33.3 mA
Coil Voltage:
48VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
31.2 VDC
Must Release Voltage:
7.2 VDC
Features:
Diode, MINI-ISO w/ Plastic mounting bracket
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C