American Zettler AZ9731-1A-24DC2
Part No.:
AZ9731-1A-24DC2
Datasheet:
AZ9731-1A-24DC2.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V
Shipping
AZ9731-1A-24DC2 Specifications
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
3.6 VDC
Features:
MINI-ISO w/ Plastic mounting bracket
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C