American Zettler AZ9731-1A-12DC4R1
Part No.:
AZ9731-1A-12DC4R1
Datasheet:
AZ9731-1A-12DC4R1.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Shipping
AZ9731-1A-12DC4R1 Specifications
Packaging:
Tray
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.8 VDC
Features:
Resistor, MINI-ISO, Shrouded w/ Steel Bracket Sealed - Epoxy
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C