American Zettler AZ9731-1A-12DC2D1
Part No.:
AZ9731-1A-12DC2D1
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
AZ9731-1A-12DC2D1.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Shipping
AZ9731-1A-12DC2D1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ9731
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.8 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Diode, MINI-ISO w/ Plastic mounting bracket
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C