American Zettler AZ971E-1C-12DE
Part No.:
AZ971E-1C-12DE
Datasheet:
AZ971E-1C-12DE.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Shipping
AZ971E-1C-12DE Specifications
Series:
AZ971E
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
6.8 VDC
Must Release Voltage:
0.7 VDC
Features:
Sealed - Epoxy
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C