American Zettler AZ971-1C-24D
Part No.:
AZ971-1C-24D
Datasheet:
AZ971-1C-24D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V
Shipping
AZ971-1C-24D Specifications
Series:
AZ971
Coil Current:
66.3 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
1.44 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C