American Zettler AZ9711-1C-24DSET
Part No.:
AZ9711-1C-24DSET
Datasheet:
AZ9711-1C-24DSET.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V
Shipping
AZ9711-1C-24DSET Specifications
Series:
AZ9711
Coil Current:
50 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
150VDC - Max
Must Operate Voltage:
19.2 VDC
Must Release Voltage:
1.44 VDC
Features:
Sealed - Epoxy
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C