American Zettler AZ9711-1C-12DSET
Part No.:
AZ9711-1C-12DSET
Datasheet:
AZ9711-1C-12DSET.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Shipping
AZ9711-1C-12DSET Specifications
Series:
AZ9711
Coil Current:
100 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
150VDC - Max
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
0.7 VDC
Features:
Sealed - Epoxy
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C