American Zettler AZ9711-1A-24DET
Part No.:
AZ9711-1A-24DET
Datasheet:
AZ9711-1A-24DET.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 45A 24V
Shipping
AZ9711-1A-24DET Specifications
Series:
AZ9711
Coil Current:
66.3 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
45 A
Switching Voltage:
150VDC - Max
Must Operate Voltage:
13.9 VDC
Must Release Voltage:
1.44 VDC
Features:
Sealed - Epoxy
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C