American Zettler AZ970E-1C-24D
Part No.:
AZ970E-1C-24D
Datasheet:
AZ970E-1C-24D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V
Shipping
AZ970E-1C-24D Specifications
Series:
AZ970E
Coil Current:
66.3 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
13.9 VDC
Must Release Voltage:
1.44 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C