American Zettler AZ970-1A-12D
Part No.:
AZ970-1A-12D
Datasheet:
AZ970-1A-12D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 45A 12V
Shipping
AZ970-1A-12D Specifications
Series:
AZ970
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
45 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
0.7 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C