American Zettler AZ9701-1A-12DT
Part No.:
AZ9701-1A-12DT
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
AZ9701-1A-12DT.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 45A 12V
Shipping
AZ9701-1A-12DT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ9701
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
45 A
Switching Voltage:
150VDC - Max
Must Operate Voltage:
6.8 VDC
Must Release Voltage:
0.7 VDC
Operate Time:
5 ms
Release Time:
3 ms
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C