American Zettler AZ947-1C-24DE
Part No.:
AZ947-1C-24DE
Datasheet:
AZ947-1C-24DE.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V
Shipping
AZ947-1C-24DE Specifications
Coil Current:
25 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
250VAC, 50VDC - Max
Must Operate Voltage:
14.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Sealed - Epoxy
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C