American Zettler AZ947-1C-12DE
Part No.:
AZ947-1C-12DE
Datasheet:
AZ947-1C-12DE.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
Shipping
AZ947-1C-12DE Specifications
Coil Current:
50 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
250VAC, 50VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.3 VDC
Must Release Voltage:
0.6 VDC
Features:
Sealed - Epoxy
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C