American Zettler AZ947-1A-12D
Part No.:
AZ947-1A-12D
Datasheet:
AZ947-1A-12D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 12V
Shipping
AZ947-1A-12D Specifications
Series:
AZ947
Coil Current:
50 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
250VAC, 50VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.3 VDC
Must Release Voltage:
0.6 VDC
Operate Time:
10 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C