American Zettler AZ9471-1C-12DEA
Part No.:
AZ9471-1C-12DEA
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
AZ9471-1C-12DEA.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
Shipping
AZ9471-1C-12DEA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ9471
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
50 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
35 A
Switching Voltage:
16VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.3 VDC
Must Release Voltage:
1 VDC
Operate Time:
3 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C