Abracon LLC AWSZT-40.00CW-T
Part No.:
AWSZT-40.00CW-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Resonators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
AWSZT-40.00CW-T.pdf
Description:
CERAMIC RES 40.0000MHZ SMD
Shipping
AWSZT-40.00CW-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AWSZT-CW
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Ceramic
Frequency:
40 MHz
Frequency Stability:
±0.2%
Frequency Tolerance:
±0.5%
Features:
Capacitance:
Impedance:
50 Ohms
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height:
0.047" (1.19mm)