Automation Components, Inc. A/WPR2-30-20
Part No.:
A/WPR2-30-20
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
Module
Datasheet:
A/WPR2-30-20.pdf
Description:
SENSOR 30.00PSID 1/4"NPT .02A
Shipping
A/WPR2-30-20 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Applications:
Industrial Automation
Pressure Type:
Differential
Operating Pressure:
30.00PSI (206.84kPa)
Output Type:
Analog Current, Analog Voltage
Output:
0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA
Accuracy:
±1.5%
Voltage - Supply:
24VAC, 16 ~ 36VDC
Port Size:
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:
Threaded
Features:
Temperature Compensated
Termination Style:
Cable with Connector
Maximum Pressure:
60PSI (413.69kPa)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C