Automation Components, Inc. A/WPR2-100-40
Part No.:
A/WPR2-100-40
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
Module
Datasheet:
A/WPR2-100-40.pdf
Description:
SENSOR 100.00PSID 1/4"NPT .02A
Shipping
A/WPR2-100-40 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Applications:
Industrial Automation
Pressure Type:
Differential
Operating Pressure:
100PSI (689.48kPa)
Output Type:
Analog Current, Analog Voltage
Output:
0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA
Accuracy:
±1%
Voltage - Supply:
24VAC, 16 ~ 36VDC
Port Size:
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:
Threaded
Features:
Temperature Compensated
Termination Style:
Cable with Connector
Maximum Pressure:
200PSI (1378.95kPa)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C