Assmann WSW Components AWG28-64/F/300
Part No.:
AWG28-64/F/300
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
AWG28-64/F/300.pdf
Description:
CBL RIBN 64COND 0.05 MULTI 25'
Shipping
AWG28-64/F/300 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Series:
AWG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
64
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
25.0' (7.62m)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Multiple
Ribbon Thickness:
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width:
3.200" (81.28mm)
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage:
300 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
105°C