Assmann WSW Components AWG28-64/F/300
Part No.:
AWG28-64/F/300
Datasheet:
AWG28-64/F/300.pdf
Description:
CBL RIBN 64COND 0.05 MULTIPLE
Shipping
AWG28-64/F/300 Specifications
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Number of Conductors:
64
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Ribbon Thickness:
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width:
3.200" (81.28mm)
Voltage:
300 V
Features:
105°C