Assmann WSW Components AWG28-50/F-1/300
Part No.:
AWG28-50/F-1/300
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
AWG28-50/F-1/300.pdf
Description:
CBL RIBN 50COND 0.039 MULTI 300'
Shipping
AWG28-50/F-1/300 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Series:
AWG
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
50
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Length:
300.0' (91.44m)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Multiple
Ribbon Thickness:
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width:
1.969" (50.01mm)
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage:
300 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
-10°C ~ 105°C