Assmann WSW Components AWG28-16/F/300
Part No.:
AWG28-16/F/300
Datasheet:
AWG28-16/F/300.pdf
Description:
CBL RIBN 16COND 0.05 MULTIPLE
Shipping
AWG28-16/F/300 Specifications
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Number of Conductors:
16
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Ribbon Thickness:
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width:
0.800" (20.32mm)
Voltage:
300 V
Features:
105°C