Artaflex Inc. AW24MCHL-HR
Part No.:
AW24MCHL-HR
Manufacturer:
Artaflex Inc.
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
Module
Datasheet:
AW24MCHL-HR.pdf
Description:
RF TXRX MOD ISM>1GHZ CHIP SMD
Shipping
AW24MCHL-HR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Artaflex Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
General ISM > 1GHz
Protocol:
Modulation:
DSSS, GFSK
Frequency:
2.4GHz
Data Rate:
1Mbps
Power - Output:
4dBm
Sensitivity:
-97dBm
Serial Interfaces:
SPI
Antenna Type:
Integrated, Chip
Utilized IC / Part:
CYRF7936
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.4V ~ 3.6V
Current - Receiving:
18.4mA ~ 21.2mA
Current - Transmitting:
20.8mA ~ 34.1mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C