TXC CORPORATION AW-11.2896MBE-T
Part No.:
AW-11.2896MBE-T
Manufacturer:
TXC CORPORATION
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
AW-11.2896MBE-T.pdf
Description:
XTAL OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD
Shipping
AW-11.2896MBE-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TXC CORPORATION
Series:
AW
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Base Resonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
11.2896 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
CMOS
Voltage - Supply:
3.3V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
15mA
Ratings:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)