APEM Inc. AV09C703D240K
Part No.:
AV09C703D240K
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
AV09C703D240K.pdf
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Shipping
AV09C703D240K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
APEM Inc.
Series:
AV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
50mA (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Sealed - Fully
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.20mm Dia
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C