Infineon Technologies AUIRGSL30B60K
Part No.:
AUIRGSL30B60K
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
AUIRGSL30B60K.pdf
Description:
IGBT 600V 78A 370W TO262
Shipping
AUIRGSL30B60K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
78 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.35V @ 15V, 30A
Power - Max:
370 W
Switching Energy:
350µJ (on), 825µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
102 nC
Td (on/off) @ 25°C:
46ns/185ns
Test Condition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)