Microchip Technology ATZB-24-A2R
Part No.:
ATZB-24-A2R
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
PCB Module
Datasheet:
ATZB-24-A2R.pdf
Description:
RF TXRX MOD 802.15.4 CHIP SMD
Shipping
ATZB-24-A2R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
ZigBit™
Package/Case:
PCB Module
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
Protocol:
Zigbee®
Modulation:
Frequency:
2.4GHz
Data Rate:
250kbps
Power - Output:
3dBm
Sensitivity:
-101dBm
Serial Interfaces:
I2C, JTAG, SPI, UART, USART
Antenna Type:
Integrated, Chip
Utilized IC / Part:
AT86RF230
Memory Size:
128kB Flash, 4kB EEPROM, 8kB RAM
Voltage - Supply:
1.8V ~ 3.6V
Current - Receiving:
21.8mA
Current - Transmitting:
20.8mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C