Comchip Technology ATV02W240B-HF
Part No.:
ATV02W240B-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
SOD-123F
Datasheet:
ATV02W240B-HF.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SOD123
Shipping
ATV02W240B-HF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
SOD-123F
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.14A
Power - Peak Pulse:
200W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)