TE Connectivity Raychem Cable Protection ATUM-32/8-0-STK-CS7335
Part No.:
ATUM-32/8-0-STK-CS7335
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
ATUM-32/8-0-STK-CS7335.pdf
Description:
HEATSHRINK DUAL WALL 32MM X 4'
Shipping
ATUM-32/8-0-STK-CS7335 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
ATUM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Tubing, Semi-Flexible
Shrinkage Ratio:
4 to 1
Length:
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied:
1.260" (32.00mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.315" (8.00mm)
Recovered Wall Thickness:
0.100" (2.54mm)
Material:
Polyolefin (PO), Irradiated
Features:
Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
Color:
Black
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
80°C
Storage/Refrigeration Temperature:
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)