TE Connectivity Raychem Cable Protection ATUM-24/6-0-SP
Part No.:
ATUM-24/6-0-SP
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
ATUM-24/6-0-SP.pdf
Description:
HEATSHRINK 0.945"X80M BLK METER
Shipping
ATUM-24/6-0-SP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
ATUM
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Type:
Tubing, Semi-Flexible
Shrinkage Ratio:
4 to 1
Length:
Enter Number of Meters in Order Quantity
Inner Diameter - Supplied:
0.945" (24.00mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.236" (5.99mm)
Recovered Wall Thickness:
0.088" (2.25mm)
Material:
Polyolefin
Features:
Adhesive Lined, Fluid Resistant
Color:
Black
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
80°C
Storage/Refrigeration Temperature:
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)