Automation Components, Inc. A/TT100-IM-8"-4-4X
Part No.:
A/TT100-IM-8"-4-4X
Package:
Cylinder, Threaded
Datasheet:
A/TT100-IM-8"-4-4X.pdf
Description:
Transmitter w/ 100 Ohm RTD, Imme
Shipping
A/TT100-IM-8"-4-4X Specifications
Package/Case:
Cylinder, Threaded
Sensing Temperature - Local:
-40°C ~ 85°C
Sensing Temperature - Remote:
Output Type:
Analog Current
Voltage - Supply:
8.5V ~ 32V
Accuracy - Highest (Lowest):
±0.2% (±0.5%)
Test Condition:
260°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C